Najlepsza z 500 innowacji społecznych w Generatorze Innowacji. Sieci Wsparcia 2
Innowacja społeczna „Muzeum Pamięci” to poradnik ze scenariuszami zajęć przygotowany z myślą o muzeach i edukatorach muzealnych, który pozwala stworzyć ofertę dla osób z chorobami otępiennymi. To rozwiązanie, które przerywa zamkniętą w czterech ścianach izolację chorych i ich opiekunów oraz pozwala im czerpać radość z kontaktu ze sztuką.
W Polsce jest pół miliona osób z chorobą Alzheimera, demencją i innymi chorobami otępiennymi i drugie pół miliona, którzy się nimi opiekują.
Kontakt ze sztuką to dla chorych na demencję podróż do świata ich pamięci - obecność „tu i teraz”, wzruszenie, radość i zaangażowanie, których nie odczuwają na co dzień.
Zacznij działać już dziś!
Jesteś opiekunem formalnym, rodzinnym, wolontariuszem, pracownikiem organizacji pomocowej czy członkiem lokalnego stowarzyszenia działającego na rzecz osób z chorobami otępiennymi, skontaktuj się z najbliższym muzeum i pokaż im tę innowację.
DLA KOGO?
Kto może działać?
Edukatorzy muzealni, Muzea, Galerie, Domy kultury, Samorządy, które zarządzają instytucjami kultury
Wyjście do muzeum to święto. Uczestniczka warsztatów
Byłem wzruszony jak głęboko moja mama doświadczyła muzealnych zajęć. Po zajęciach odzyskała czasowo orientację w przestrzeni. Jako Warszawianka „z dziada pradziada” nie rozpoznawała Śródmieścia, w którym mieści się Muzeum. W drodze powrotnej rozpoznawała miejsca. Zauważyła „o, dom partii”, wspominała fakty związane z tymi miejscami.
Opiekun osoby chorej na demencję
Jedna z pań, zainspirowana obrazem, na którym była widoczna m.in. rzeka rozlewająca się na łące, opowiadała o tym, jak kiedyś prano pończochy, jak je cerowano i dbano o nie. Była przy tym ożywiona, przejęta tym, że inni jej słuchali.
Barbara Tichy, edukatorka Muzeum Narodowe w Warszawie
“Pocałunek” Auguste’a Rodina wywołał ogromne poruszenie. Seniorzy snuli opowieści o możliwym kontekście poznania kochanków jeszcze przez długi czas w domu pomocy. Pamiętali tytuł i autora, ich emocje były żywe.
Opiekunka z domu Seniora
Realizatorzy innowacji
Fundacja Wyspy Pamięci i Muzeum Narodowe w Warszawie
Autorki innowacji
Marzena Wójcicka
Założycielka Domu Dziennego Pobytu dla osób z dysfunkcjami neurologicznymi w Warszawie, współzałożycielka Fundacji na rzecz standardów opieki w chorobach otępiennych Wyspy Pamięci.
Magdalena Zaręba
Pielęgniarka paliatywna w trakcie specjalizacji anestezjologicznej, współzałożycielka Fundacji na rzecz standardów opieki w chorobach otępiennych Wyspy Pamięci.
Projekt nr POWR.04.01.00-00-I104/19 pn. GENERATOR INNOWACJI, SIECI WSPARCIA 2 realizowany jest przez partnerstwo PCG Polska Sp. z o.o. i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” we współpracy z Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.